Ako bojovať so slimákmi ?
Hobby/záhrada
Slimáky a slizniaky sú hrozbou každej záhrady. S premnožením slimákov súvisia okrem dostatočnej vlhkosti na jar a v lete tiež mierne zimy bez holomrazov.Slimáky a slizniaky sú hrozbou každej záhrady. S premnožením slimákov súvisí okrem dostatočnej vlhkosti na jar a v lete tiež mierne zimy bez holomrazov.
Slimáky si radi pochutnajú na zelenine i kvetoch, vďaka svojmu jazyku, ktorý je podobný strúhadlu. Nepohrdnú ani naozaj tvrdým častiam zeleniny. Ich prirodzeným nepriateľom je napríklad Bystruška, Snehuľčík sivočierny, piskor, žaby (ropucha) alebo napríklad ježko.
Druhov slimákov a slizniakov je veľa. Hlavným spoločným znakom je, že znesú takmer akékoľvek podmienky. Nepriaznivé počasie (slnečno) prečkajú zahrabaný v zemi. Optimálna teplota pre slimáky je daždivo s teplotou okolo 15°C.
Slimáky sú aktívne hlavne v noci, jedná sa o hermafrodit (živočích schopný produkovať vajíčka i spermie súčasne) a vajíčka kladú prevažne na tmavé a vlhké miesta.
Slimák je rod slizniakov z čeľade slimákovitých (Limacidae). Veľkosť a farba sa líši podľa druhu. Slizniak španielsky (na obrázku) je oranžová až hnedý, slizniak pásavý je čierny až svetlo hnedý (môžu byť prítomné pruhy a škvrny na štíte), slizniak najväčší je svetlo šedý s 2 - 3 tmavými pruhmi alebo radami škvŕn na bokoch a je ľahko rozpoznateľný hlavne vďaka svojej dĺžke, ktorá môže byť až 20cm.
Prevencia a likvidácia slimákov
Slimáky sú pre každého záhradkára nočná mora. Ničia rastliny a môžu zlikvidovať celú úrodu. Živia sa totiž hlavne mladými lístkami rastlín, a to obzvlášť zeleniny, ktorá sa pestuje v skleníkoch, pretože sa tam vyskytuje najvyššia vlhkosť, ktorú slimáky vyhľadávajú. Nepohrdnú však ani listami mladých stromkov či okrasných kvetov. Pokiaľ sa na záhrade slimáky vyskytujú, je bohužiaľ nutné zahájiť drastické opatrenia. Napríklad slizniak španielsky nemá žiadneho prirodzeného predátora, pretože vďaka väčšiemu množstvu slizu a horkej chuti nechutí ježkom a ani iným živočíchom, ktoré iné slizniaky majú na jedálnom lístku.Likvidácia slimákov prírodnou cestou
Ak sa rozhodnete pri prírodné metódy bez chemických prípravkov, pripravte sa na to, že likvidácia slimákov je beh na dlhú trať a vyžaduje trpezlivosť. Slimák sa cez hrubší povrch zle pohybuje, a tak je jednou z metód rozsypať okolo záhonov nepríklad piliny, popol, kôru alebo štrk. Vedci sa domnievajú, že usadenina z kávy je ďalšia z účinných metód proti slimákom, pretože kofeín údajne na slimáky pôsobí, ako nervový jed. Existuje niekoľko rastlín, ktorým sa slimáky vyhýbajú, patria k nim rastliny s intenzívnou vôňou, ako je napríklad rozmarín, tymian či šalvia, alebo jedovaté rastliny, ako prilbica žltá či náprstník.Okrem slizniaka španielskeho majú ostatné druhy slimákov prirodzených predátorov, ku ktorým patrí napríklad ježko, jašterica alebo aj sliepky, kačky či prasatá.
Ďalšou metódou je ich zber do kýblika a následné solenie alebo obliatie horúcou vodou, ktorá slimáky usmrtí. Pokiaľ ste odvážnym záhradkárom môžete slimáky rozpoliť lopatou, rýľom alebo nožom.
Metarex M
Ak sa rozhodnete ísť chemickou cestou, ponúkame vám prípravok Metarex M.
Jedná sa o návnadový prípravok vo forme granúl na ničenie slimákov ale aj slizniakov v záhradách. Obsahuje horkú látku Bitrex, ktorá zabraňuje jeho konzumácii deťmi a domácimi zvieratami. Vyznačuje sa vysokou atraktivitou pre slimáky a slizniaky, ktoré rýchlo nájdu návnadu (sú k nej priťahované a dajú jej prednosť pred inou potravou) a veľmi rýchlo ju skonzumujú čo vedie k ich usmrteniu. Má veľmi dobrú odolnosť voči dažďu a vlhkosti čo je vzhľadom na aktivitu slimákov v takomto prostredí viac než vítané.
Použitie:
Najvhodnejšia doba na aplikáciu je v poobedňajších hodinách. Prípravok nikdy nesypte na rastliny, ale do ich okolia. Odporúčaná dávka je 0,5g na m2. Maximálna ročná dávka je 2,8g na m2.